- Vi ser frem til gode og konstruktive forhandlinger med Finansforbundet, sier Finans Norges arbeidslivsdirektør Therese Høyer Grimstad. Foto: Kilian Munch
Årets oppgjør er et mellomoppgjør, noe som betyr at partene kun skal forhandle om lønn. Det er satt av en dag til forhandlingene.
I år skal det kun forhandles med Finansforbundet, fordi LO inngår i frontfagsoppgjøret med NHO. Frontfagsoppgjøret startet 14. mars og 18. mars ble det brudd i forhandlingene. Partene møtes til mekling hos Riksmekler 31. mars og 1. april.
Frontfaget førende
Frontfaget er den norske modellen for koordinering av lønnsdannelsen. Den går ut på at konkurranseutsatt industri forhandler først og setter normen for hva norsk økonomi «tåler» av lønnsvekst, for at vi ikke skal prise oss ut av den internasjonale konkurransen.
– Som alltid vil frontfagsoppgjøret være førende også for oss i finansnæringen. Vi ser frem til å møte Finansforbundet og håper på gode og konstruktive forhandlinger, sier Finans Norges arbeidslivsdirektør Therese Høyer Grimstad.
Dersom partene i vårt eget oppgjør ikke kommer til enighet og det blir brudd i forhandlingene, vil første mulige streikedato være 29. mai og mekling vil foregå et par dager før denne dato.
Disse skal forhandle med Finansforbundet
Finans Norges forhandlingsutvalg er sammensatt av representanter fra arbeidsgivermedlemmer:
Kjersti Jargvoll, Fremtind
Petter Gjerpe, SpareBank 1 SNN
Elin Mollan Dale, DNB
Hanne Hambo Eiken, Nordea
Kirsten Grutle, KLP
Per-Espen Magnussen, Gjensidige
Finans Norges forhandlingsutvalg og forhandlingsleder Therese Høyer Grimstad. Foto: Finans Norge
Forhandlingsutvalget ledes av Therese Høyer Grimstad i Finans Norge og vil også bestå av representanter fra administrasjonen i Finans Norge.
Hold deg oppdatert
Vi samler alle nyhetssaker og fakta om oppgjøret på sidene «Tariffoppgjøret 2025». Her vil du også finne en spørsmål- og svar-base, som nå er under oppdatering slik at den er tilpasset årets mellomoppgjør.
Tariffoppgjøret 2025
Her finner du alt om tariffoppgjøret 2025 i finans.